Németek és németalföldiek a Kárpát-medencében – Hungarikumokkal a világ körül 8/1.
A nyolcadik évad első epizódjában négy külföldi származású személyt mutatnak be, akik a Kárpát-medencében leltek otthonra.
Simon Kornél szerint az SZFE elfoglalásával másfajta elitizmus köszönt be. Mint fogalmaz: „a művészet huszadrangú kérdés lesz abban, hogy ki milyen pozíciót tölt majd be.”
Az egyetemi szintű színészoktatást lenyúlta Vidnyánszky Attila, de aki nem ragaszkodik a diplomához, az választhatja az eddig is népszerű tanodákat vagy az SZFE átalakítása ellen tiltakozó tanárokból alakuló egyesület majdani képzését – írja a Színház Online a HVG nyomtatott cikke alapján. „1990-ben nem vettek fel a Zsámbéki-osztályba. Hat év múlva együtt játszottunk, és húsz évvel később egyszerre vettük át a Jászai-díjat azzal a kollégámmal, aki akkor bekerült az SZFE-re. Ennyi idő alatt összeértek az útjaink” – mondja Egyed Attila, a Vörösmarty Színház Jászai-díjas színésze a HVG-nek. Hozzátette: eleinte hátrányként élte meg, hogy „fontos tanárok, akik fontos színházakban fontos pozíciókat töltöttek be”, nem ismerték. Úgy érezte, neki többet kellett harcolnia bizonyos karrierlépcsőkért.
Hasonlóan látja Simon Kornél, aki a Pesti Magyar Színiakadémián tanult, és szakképzett, de nem diplomás színész lett, írják. Simon elmondta: bár a karrierjét sikeresnek tartja, az SZFE-n összeszedhető kapcsolati tőke hiányát ő is érezte: nem ismerték a színházigazgatók, nem volt, aki egyengesse a pályáját. Szerinte az SZFE elfoglalásával másfajta elitizmus köszönt be: „A művészet huszadrangú kérdés lesz abban, hogy ki milyen pozíciót tölt majd be.” Bár nem járt az SZFE-re, kiállt annak autonómiája mellett, mert szerinte az egyetem függetlensége a letéteményese a gondolkodás szabadságának a színházi szakmában.
Kép forrása: Simon Kornél Facebook-oldala